• Hem
  • Kontakt
  • Kategori
    • – Tävlingar & Erbjudanden
    • På vår önskelista
    • Over sea
    • Hemma hos våra läsare
    • – Konst & Arkitektur
    • Inspirerande hem
    • Inspiration
    • – Inredning – Vardagsrum
    • – Inredning – Trädgård
    • – Inredning – Textil & Tapet
    • – Inredning – Sovrum
    • – Inredning – Lampor
    • – Inredning – Kontoret
    • – Inredning – Köket
    • – Inredning – Jul, Påsk & högtider
    • – Inredning – Hall
    • – Inredning – Detaljer
    • – Inredning – Barnrum
    • Hemma hos Trendspanarna
    • Dansk inredning & design
    • Butiktips
  • Om oss



Friday Five – Linda Svensson Edevint

 Postad maj 12, 2017      av trendspanarna

Fredag och det är dags för en Friday Five här på bloggen. Denna gången tar vi en titt på duktiga Linda Svensson Edevint. Som just nu är aktuell som designer till serien droppen från Mairo som vi skrev om häromdagen. Linda växte upp i en liten by i södra Sverige där hon alltid ritade av det som hon hittade på stranden. Det kunde vara allt från träd och blommor till stenar. Hon visste tidigt i livet vad hon ville bli när hon var stor. Så att ta steget till Konstfack (Högskolan för Konst, Hantverk och Design) i Stockholm var inte svårt. Här fick hon möjlighet att utveckla sina kreativa ambitioner och 2001 staratde hon sitt egna första designföretag, IKEA var första kundendär jag verkligen fick utveckla mina kreativa ambitioner.

2001 startade Linda sitt första designföretag. IKEA var första kunden och samarbetet har fortsatt sedan dess. Ni kanske känner igen textilsamlingar PERNILLA och ANNABELLA. Nu är hon aktuell med en textilsamling för den populära TV-kocken Tina Nordström. Några andra som hon har jobbat med är Ekelund Linneväveri, Klippans Yllefabrik, Mairo, Mio, Horredsmattan och Askul.

Vi passade på att ställa 5 snabba!

1. Lyssnar du på någon speciell musik eller låt när ni vill komma i kreativ stämning? Jag lyssnar alltid på något när jag jobbar. För att vara säker på att komma i rätt mood så lyssnar jag gärna på Tracy Chapman. Annars älskar jag att lyssna på radio, gärna något program med Christer & Morgan.

2. Var kommer ditt inredning och design intresse ifrån? Jag gillar att omge mig med fina saker. Det har jag alltid gjort. Redan som liten åkte jag ofta på loppisar, gärna idrottsloppisar på landet. Här las nog grunden för mitt inredningsintresse. På loppisarna kunde jag fynda Stringhyllor, roliga möbler och små stillebenföremål. Tillsammans med ny inredning kunde jag skapa ett spännande och inte alltför perfekt hem. Ett hem med personlighet. Att jag sedan började arbeta som designer blev lite pricken även i:et. Helt plötsligt kunde jag även få in min egna design i inredningen. Det är en speciell känsla att få kura ihop sig i soffan med kuddar och filtar som man själv designat:)

3. Vilken design (möbler, konst, arkitektur) önskar du att du hade designat? Oj, det finns så mycket! Jag älskar Monica Försters ”Esedra” – en puff i skinn. Enkel och fulländad i sin design. Josef Franks magiska mönstervärld får jag också gåshud av. Mönsterrapporternas mästare!

4. Vad händer i helgen? I helgen är det fotbollsmatch för min dotter och därefter blir det fix i trädgården. De utlovar fint väder i Skåne!

5. Har du några projekt som pågår just nu? Just nu sitter jag bland annat och designar stämplar för ett japanskt företag. Kreativt och väldigt kul! Jag älskar mitt jobb!

Vi önskar Linda all lycka till med allt hon tar sig för!

Kram Jenny & Linda

Några exempel på Lindas fina produkter och mönster
collection Ekelund_cervera2_linda_svensson_edevint.JPG Freja kastanj  linda_svensson_edevint_portfolio_1000x590
malisen_tulpantrad Pernilla Tina_nordstrom_kollektion_3
linda svensson edevint

Foto: Linda Svensson Edevint

 

Kommentera





  Cancel Reply

  • Välkommen!
    Vi är två systrar med ett brinnande intresse för dansk inredning och design som håller till på västkusten. Här samlar vi det som vi tycker är snyggt/ inspirerande och som vi själva skulle vilja ha i våra hem. Ta en kik på vår sida!
    Kram från oss :)
  • Sök

  • Kategorier

  • Arkiv

  • Följ vår blogg med Bloglovin

    bloglovin

  • Mest lästa inlägg senaste månaden

    • Inredningstrender 2021
    • Äntligen ett grundare sideboard som passar i hallen
    • 6 snygga eldkorgar
    • Februarinyheter på IKEA
    • 11 snygga kaminer
    • Liten sekelskifteslägenhet med otrolig takhöjd
    • IKEA:s nya kollektion Nipprig i begränsad upplaga
    • Kika in i Pernilla Wahlgrens nya kök
    • Bohuslänska hus design Gert Wingård
    • Ingegerd Råman för Orrefors på Svenskt Tenn
    • Topp sju mest frosttåliga växter till balkong och entré
    • Lisa Hilland och NK Inredning presenterar Spira – Svenskt trähantverk när det är som allra bäst
    • Trendspanarnas favorit! Soffbordet Shanghai från Mio
    • Hans J. Wegner och den klassiska Y-stolen
    • DIY – Gör dina egna läderhandtag
    • DUX i unikt samarbete med Carl Hansen & Søn: Presenterar säng baserad på Børge Mogensens skisser
    • Trendspaning – Hur ska vi inreda med växter under 2017?
    • Ovanligt vacker 30-tals lägenhet
    • Rustik porslinsserie med hantverkskänsla från Duka Kitchen Life
    • 12 snygga brickor i svart och vitt
  • Inredningsbloggar vi följer

    • Designworld
    • Nordingården
    • Trendenser



© 2014 Trendspanarna.nu - Levererad av Majako AB, E-handel och app utvecklare

Flerspråkig WordPress med WPML