• Hem
  • Kontakt
  • Kategori
    • – Tävlingar & Erbjudanden
    • På vår önskelista
    • Over sea
    • Hemma hos våra läsare
    • – Konst & Arkitektur
    • Inspirerande hem
    • Inspiration
    • – Inredning – Vardagsrum
    • – Inredning – Trädgård
    • – Inredning – Textil & Tapet
    • – Inredning – Sovrum
    • – Inredning – Lampor
    • – Inredning – Kontoret
    • – Inredning – Köket
    • – Inredning – Jul, Påsk & högtider
    • – Inredning – Hall
    • – Inredning – Detaljer
    • – Inredning – Barnrum
    • Hemma hos Trendspanarna
    • Dansk inredning & design
    • Butiktips
  • Om oss



SodaStream tilldelas Reddot design award

 Postad juni 22, 2013      av trendspanarna

Kolsyremaskinen SodaStream Source, designad av Yves Béhar, kan nu titulera sig ledande inom hållbar design. En jury bestående av bland andra världskände designern Jimmy Choo utnämnde nyligen Source till årets vinnare i kategorin produktdesign i Reddot design awards. Nu i sommartider går sodastreamern varm hemma hos oss på Trendspanarna. Vi kan bara rekommendera den varmt.  

SodaStreams modell Source kammade nyligen hem förstapris i årets upplaga av Reddot design awards i kategorin produktdesign. Tävlingen lyfter årligen fram genomtänkta innovationer och trender på designmarknaden och konkurrensen i årets tävling var hård med hela 4 662 produkter representerade i startfältet.

– Vi är otroligt stolta över utnämnandet. Ambitionen med Source var att skapa en produkt som sticker ut designmässigt och samtidigt värnar om miljön. Därför valde vi ett samarbete med Yves Béhar som delar vår filosofi om hållbar design som förändrar, säger Yaron Kopel, chef inom innovation och design på SodaStream.

Source design utvecklades i ett nära samarbete mellan SodaStream och Yves Béhars team i fuseproject – en designbyrå som inriktar sig på hållbar design och funktionalitet. Med Source strävade Béhar efter att skapa en så minimalistisk och elegant design som möjligt, men fokuserade även mycket på användarupplevelsen.

– Samarbetet med SodaStream har för mig och mitt team inneburit en chans att skapa design som inte bara tilltalar ögat, utan även förändrar användarens vardagliga vanor till det bättre, säger Yves Béhar.

Vi svenskar älskar vårt smaksatta vatten på flaska och konsumerar tillsammans över 220 miljoner liter buteljerat vatten årligen. Att använda kranvatten som huvudingrediens i sitt smaksatta vatten minskar konsumtionen av buteljerat vatten och i genomsnitt sparar en familj 3 714 flaskor och burkar på fem år på att kolsyra själva. Priset ligger på ca 700 kr och går att köpa på de flesta elektronikkedjor. (Utdrag ur pressinformation)

Foto: Sodastream

Om Reddot awards
Jurymedlemmarna i Reddot awards består av 37 experter från 24 länder – som alla är självständiga, kvalificerade formgivare, universitetslärare och nischade journalister. I år sitter dessutom den internationellt kända designern Jimmy Choo med i juryn. Ceremonin kommer att äga rum vid Aalto Theatre i Essen, Tyskland, den 1 juli 2013.

Om SodaStream
SodaStream är marknadsledare inom kolsyremaskiner för hemmabruk. SodaStream-systemet gör det möjligt för konsumenter att kolsyra vatten och smaksätta kolsyrade drycker i hemmet, istället för att köpa färdigförpackade flaskor eller burkar. Det innebär mindre krångel och stora miljövinster. Med ett arv sedan 1903 har SodaStream fortsatt att introducera innovativa lösningar för dryckesmarknaden. SodaStreams produkter finns i mer än 50 000 butiker i 42 länder runt om i världen. 

/Jenny & Linda
Trendspanarna.nu

Kommentera





  Cancel Reply

  • Välkommen!
    Vi är två systrar med ett brinnande intresse för dansk inredning och design som håller till på västkusten. Här samlar vi det som vi tycker är snyggt/ inspirerande och som vi själva skulle vilja ha i våra hem. Ta en kik på vår sida!
    Kram från oss :)
  • Sök

  • Kategorier

  • Arkiv

  • Följ vår blogg med Bloglovin

    bloglovin

  • Mest lästa inlägg senaste månaden

    • Topp sju mest frosttåliga växter till balkong och entré
    • H&M Home våren 2021
    • Tidlösa utemöbler från danska Skargaarden
    • Äntligen ett grundare sideboard som passar i hallen
    • Inredningstrender 2021
    • IKEA:s nya kollektion Nipprig i begränsad upplaga
    • DIY – Hemmagjord betongbänk till trädgården
    • Förodla och plantera med ICA Hemma
    • 11 snygga kaminer
    • Pinnkarmstol – lansering torsdagen den 8 april hos Norrgavel!
    • Trendspanarnas favorit! Soffbordet Shanghai från Mio
    • Bohuslänska hus design Gert Wingård
    • Utemöbler för det skandinaviska klimatet
    • Ljuvlig 20-tals lägenhet med bevarade detaljer
    • Modernt arkitektritad fritidshus 1 timma från Stockholm
    • Kika in i Pernilla Wahlgrens nya kök
    • Unik lägenhet med magnifik takhöjd och fantastiska fönster
    • Övningsbok i inredning och styling
    • IKEA Art Event 2021 utforskar punkten där konst och funktion möts
    • Veddö herrgård fantastiskt belägen norr om Fjällbacka
  • Inredningsbloggar vi följer

    • Designworld
    • Nordingården
    • Trendenser



© 2014 Trendspanarna.nu - Levererad av Majako AB, E-handel och app utvecklare

Flerspråkig WordPress med WPML