• Hem
  • Kontakt
  • Kategori
    • – Tävlingar & Erbjudanden
    • På vår önskelista
    • Over sea
    • Hemma hos våra läsare
    • – Konst & Arkitektur
    • Inspirerande hem
    • Inspiration
    • – Inredning – Vardagsrum
    • – Inredning – Trädgård
    • – Inredning – Textil & Tapet
    • – Inredning – Sovrum
    • – Inredning – Lampor
    • – Inredning – Kontoret
    • – Inredning – Köket
    • – Inredning – Jul, Påsk & högtider
    • – Inredning – Hall
    • – Inredning – Detaljer
    • – Inredning – Barnrum
    • Hemma hos Trendspanarna
    • Dansk inredning & design
    • Butiktips
  • Om oss



White Arkitekter har skapat en 65 meter lång soffa i Uppsala

 Postad februari 24, 2019      av trendspanarna

Forumtorget i Uppsala har fått en 65 meter lång bänk, designad av White Arkitekter. Utformat för att ge utrymme för vila och social interaktion. Bänken har skapats för att locka fler besökare till Forumtorget och dess omgivande shoppingområde genom att bygga på områdets etablerade karaktär som en samlingsplats. Uppsala är Sveriges fjärde största stad med en befolkning på 150 000 personer. Denna design är resultatet av en sjuårig utvecklingsprocess efter Vits framgångsrika inträde i en 2011 designtävling organiserad av Uppsala Kommun.

Whites design består av tre element: en kontinuerlig flervånings soffa, mörk granitbeläggning och en cirkulär platå med en slät yta av djupgrön polerad terrazzo – för sittande, spelande och informella prestanda. Tillsammans skapar dessa element en sammanhängande och attraktiv ny identitet för torget som också bidrar till att förstärka öst-västanslutningar genom staden.

Soffans design är robust, men ändå med raffinerad detaljering, såsom armstöd, räcken och socklar i mässing, och är dubbelsidigt med en mängd olika sittplatser på olika nivåer, byggt med en grå glas / kvarts komposit. Detta gör att det nya stället kan överbrygga de olika marknivåerna inom torget genom att ge ett mellanslag mellan det öppna torget och butikerna. White genomförde omfattande samråd och testade en fullskalig prototyp på torget för att säkerställa att ett brett utbud av inkluderande sittmöjligheter är uppfyllda, vissa erbjuder integritet, lite mer öppen interaktion. Olika ergonomiska och sitshöjdsalternativ inkluderar en liggbänken, en djup plattform och en uppstignings soffa. En mängd olika ryggstödsstilar och mässingstångar ansluter sig vidare till bänkens silhuett när den strömmar genom torget.

/Jenny & Linda

Kommentera





  Cancel Reply

  • Välkommen!
    Vi är två systrar med ett brinnande intresse för dansk inredning och design som håller till på västkusten. Här samlar vi det som vi tycker är snyggt/ inspirerande och som vi själva skulle vilja ha i våra hem. Ta en kik på vår sida!
    Kram från oss :)
  • Sök

  • Kategorier

  • Arkiv

  • Följ vår blogg med Bloglovin

    bloglovin

  • Mest lästa inlägg senaste månaden

    • Topp sju mest frosttåliga växter till balkong och entré
    • Inredningstrender 2021
    • Äntligen ett grundare sideboard som passar i hallen
    • 6 snygga eldkorgar
    • IKEA:s nya kollektion Nipprig i begränsad upplaga
    • Övningsbok i inredning och styling
    • Trendspanarnas favorit! Soffbordet Shanghai från Mio
    • Ingegerd Råman för Orrefors på Svenskt Tenn
    • DUX i unikt samarbete med Carl Hansen & Søn: Presenterar säng baserad på Børge Mogensens skisser
    • 11 snygga kaminer
    • Februarinyheter på IKEA
    • 8 inredningsdetaljer i metall – koppar, mässing och guld
    • Kika in i Pernilla Wahlgrens nya kök
    • Lyx vs Budget – Klassiska vasen Dagg
    • Modernt arkitektritad fritidshus 1 timma från Stockholm
    • Skandinavisk feng shui av Nordiska Kök
    • 12 snygga brickor i svart och vitt
    • Liten sekelskifteslägenhet med otrolig takhöjd
    • Rosa Villan en sekelskiftesdröm i Falsterbo
    • Bohuslänska hus design Gert Wingård
  • Inredningsbloggar vi följer

    • Designworld
    • Nordingården
    • Trendenser



© 2014 Trendspanarna.nu - Levererad av Majako AB, E-handel och app utvecklare

Flerspråkig WordPress med WPML