• Hem
  • Kontakt
  • Kategori
    • – Tävlingar & Erbjudanden
    • På vår önskelista
    • Over sea
    • Hemma hos våra läsare
    • – Konst & Arkitektur
    • Inspirerande hem
    • Inspiration
    • – Inredning – Vardagsrum
    • – Inredning – Trädgård
    • – Inredning – Textil & Tapet
    • – Inredning – Sovrum
    • – Inredning – Lampor
    • – Inredning – Kontoret
    • – Inredning – Köket
    • – Inredning – Jul, Påsk & högtider
    • – Inredning – Hall
    • – Inredning – Detaljer
    • – Inredning – Barnrum
    • Hemma hos Trendspanarna
    • Dansk inredning & design
    • Butiktips
  • Om oss



Holmegaard lanserar akustisk förstärkare i glas‏

 Postad februari 3, 2015      av trendspanarna

Holmegaard håller takten! I nästan 200 år har Holmegaard stått för det främsta inom dansk glaskonst, från vackra vinglas till hippa lyktor med läderrem, och denna ”grand old lady” är fortfarande med på noterna. Under våren 2015 skriver Holmegaard ännu ett nytt kapitel i glashistorien genom att lansera Urania. Denna akustiska förstärkare som hyllar ”low tech”-trenden är designad av Aric Snee och fungerar även som ett läckert ställ till iPhone 4, 5 och 6.

Ända sedan grevinnan Henriette Dannieskiold-Samsøe 1825 satte igång glasproduktionen vid torvmossen i Holmegaard, har människor över hela världen dukat med Holmegaards glas. Från stämningsfulla ljusstakar till blomvänliga vaser, långstjälkade vinglas och bärbara lyktor. Men tradition bör inte stå i vägen för förnyelse, så nu lägger Holmegaard till en välljudande kategori till sitt stora utbud vacker bruksdesign, och lanserar Urania. Urania är skapad av den amerikanska glaskonstnären Aric Snee och bygger en bro mellan dåtid och nutid med sitt autentiska munblåsta hantverk och sin ultramoderna ”slow sound”-filosofi. Här behövs inga batterier, ingen ström och ingen streaming – bara visionär glasdesign. Namnet Urania härstammar från Holmegaards gamla glasorkester, som spelade på blåsinstrument av just glas.

High end-design till low tech-ljud
Aric Snee arbetar på Ball University School of Art men är även verksam som glaskonstnär och designer. Arbetet tog honom till Norge år 2012, och det skandinaviska formspråket löper som en röd tråd genom Aric Snees design, som är minimalistisk och organisk. Det gäller inte minst Urania, som Aric Snee designade 2014 som en praktisk-estetisk lösning på ett problem de flesta känner igen: lusten att fylla hemmet med musik och välljud, men tveksamheten inför att ha elektronik överallt. Resultatet blev en design som, liksom glaskonsten, använder naturens egen energi för att förbättra och förstärka ljuden akustiskt med märkbar effekt. Den akustiska glasförstärkaren kan användas till iPhone 4, 5 och 6 och går att ta med överallt i hemmet. Samtidigt fungerar Urania som en dekorativ glasskulptur och parkeringsplats för mobiltelefonen.

Urania är tillverkad i munblåst glas, som blåses i ett stycke och är därför något så sällsynt som en estetiskt fulländad konstprodukt med en praktisk funktion. Urania finns både i klart och rökfärgat glas och påminner med sin enkla, trattformade design både om en gammaldags hörtratt och havets brusande snäckor.

Urania (H: 10,5 cm, B: 24 cm, D: 13,5 cm) kostar 1199 kr i klart glas och 1349 kr i rökfärgat glas (rek. pris). iPhone ingår inte i priset.
Den akustiska högtalaren finns i handeln från början av februari 2015.

holmegaard urania HO_4343701_1
HO_4343700_04
Presbilder: Holmegaard
/Jenny & Linda, Trendspanarna.nu

 



2 Kommentarer

om Holmegaard lanserar akustisk förstärkare i glas‏

Mats

Mycket coolt!! 😉

Svara

    trendspanarna

    Visst var det 😉

    /Jenny

    Svara



Kommentera





  Cancel Reply

  • Välkommen!
    Vi är två systrar med ett brinnande intresse för dansk inredning och design som håller till på västkusten. Här samlar vi det som vi tycker är snyggt/ inspirerande och som vi själva skulle vilja ha i våra hem. Ta en kik på vår sida!
    Kram från oss :)
  • Sök

  • Kategorier

  • Arkiv

  • Följ vår blogg med Bloglovin

    bloglovin

  • Mest lästa inlägg senaste månaden

    • Februarinyheter på IKEA
    • Hübsch spring/summer 2021
    • 6 snygga eldkorgar
    • Äntligen ett grundare sideboard som passar i hallen
    • 11 snygga kaminer
    • Trendspanarnas favorit! Soffbordet Shanghai från Mio
    • Modernt arkitektritad fritidshus 1 timma från Stockholm
    • Bohuslänska hus design Gert Wingård
    • DIY – Skrivbord för barn i plywood
    • Nya porslinsserien “Taste” från Duka home
    • IKEA:s nya kollektion Nipprig i begränsad upplaga
    • Ovanligt vacker 30-tals lägenhet
    • DIY – Gör dina egna läderhandtag
    • Fantastisk sekelskiftesfyra från sent 1800-tal
    • Boråstapeter lanserar tapetkollektionen Anno – Stilhistoria som hänför
    • Inspirerande vardagsrum hos Alvhem Mäkleri
    • IKEA lanserar kollektionen förändring. Framtagen av risstrån för bättre luft.
    • Lyx vs budget – Klassiska adventsljusstaken Flugan
    • Veddö herrgård fantastiskt belägen norr om Fjällbacka
    • Matbord och pingisbord i ett
  • Inredningsbloggar vi följer

    • Designworld
    • Nordingården
    • Trendenser



© 2014 Trendspanarna.nu - Levererad av Majako AB, E-handel och app utvecklare

Flerspråkig WordPress med WPML