• Hem
  • Kontakt
  • Kategori
    • – Tävlingar & Erbjudanden
    • På vår önskelista
    • Over sea
    • Hemma hos våra läsare
    • – Konst & Arkitektur
    • Inspirerande hem
    • Inspiration
    • – Inredning – Vardagsrum
    • – Inredning – Trädgård
    • – Inredning – Textil & Tapet
    • – Inredning – Sovrum
    • – Inredning – Lampor
    • – Inredning – Kontoret
    • – Inredning – Köket
    • – Inredning – Jul, Påsk & högtider
    • – Inredning – Hall
    • – Inredning – Detaljer
    • – Inredning – Barnrum
    • Hemma hos Trendspanarna
    • Dansk inredning & design
    • Butiktips
  • Om oss



Stockholm Furniture Fair 2014

 Postad februari 3, 2014      av trendspanarna

Den 4 februari öppnar fackmässan Stockholm Furniture & Light Fair, världens största mötesplats för skandinavisk möbel- och ljusdesign på Stockholmsmässan. Lördagen den 8 februari är också den designintresserade allmänheten välkommen att se det senaste inom möbler och belysning.

För elfte året i rad bjuder Stockholm Furniture & Light Fair in en välrenommerad internationell designer eller designstudio för att gestalta en lounge på Stockholmsmässans entrétorg. Denna gång har uppdraget gått till den danskitalienska designstudion GamFratesi som gjort kometkarriär och nu har hela världen som sitt arbetsfält.

GamFratesi Design Studio grundades år 2006 och består av Stine Gam, född i Danmark 1975 och Enrico Fratesi, född 1978 i Italien. Stine Gam tog examen på Arkitekthögskolan i Aarhus i Danmark med en master i möbeldesign. Enrico Fratesi studerade arkitektur på universitetet i Florens och tog en masterexamen i industridesign på universitetet i Ferrara.
– Under alla de år vi besökt Stockholm Furniture & Light Fair har vi sett designer, vars arbete vi beundrat, skapa denna lounge som mässans Guest of Honour. Självklart är det en stor ära för oss att nu få samma utmärkelse och uppdrag. Vi vill åstadkomma en rumslighet som överraskar besökarna där de kan finna plats att arbeta, mötas eller helt enkelt vila, säger Stine Gam och Enrico Fratesi.

GamFratesi förkroppsligar mötet mellan dansk och italiensk design. Det genomarbetade och minimalistiska i den danska designtraditionen kombineras med det skruvade och lusten att berätta en historia. För GamFratesi är det ofta kontrasterna som är nyckeln till deras inspiration. Utgångspunkten i formgivningen är enkla vardags¬situationer i deras respektive hemkulturer, och en sann fusion mellan teknologi, poesi och tradition.

Designstudion är baserad i Köpenhamn, men formgivarna pendlar ständigt mellan Italien och Danmark för research och utveckling av nya projekt. GamFratesi har mottagit flera priser och  deltagit i utställningar i exempelvis Milano, Stockholm, Köpenhamn, Köln, New York, Shanghai, London och Berlin. Bland uppdragsgivarna finns bland andra Swedese, Ligne Roset, Gubi, Fontana Arte, Lightyears, Fredericia, Casamania, Galerie Maria Wettergren and One Nordic.

Tidigare Guest of Honour har varit: Patricia Urquiola, Ronan och Erwan Bouroullec, Naoto Fukasawa, Konstantin Grcic, Giulio Cappellini, Ineke Hans, Paul Smith, Arik Levy, Inga Sempé och Oki Sato/Nendo.

Pressinbjudningarna strömmar in hos Trendspanarna och det hade varit otroligt kul att gå på alla event. Men vi får tyvärr tacka nej till Stockholm Furniture Fair i år. Det finns ingen tid eller möjlighet för oss att komma ifrån. Vi önskar alla en fantastisk vecka ni som är där! 🙂

 


Bilder: Stockholm Furniture Fair

Kommentera





  Cancel Reply

  • Välkommen!
    Vi är två systrar med ett brinnande intresse för dansk inredning och design som håller till på västkusten. Här samlar vi det som vi tycker är snyggt/ inspirerande och som vi själva skulle vilja ha i våra hem. Ta en kik på vår sida!
    Kram från oss :)
  • Sök

  • Kategorier

  • Arkiv

  • Följ vår blogg med Bloglovin

    bloglovin

  • Mest lästa inlägg senaste månaden

    • Februarinyheter på IKEA
    • Hübsch spring/summer 2021
    • 6 snygga eldkorgar
    • Äntligen ett grundare sideboard som passar i hallen
    • Köksnyheter 2021 från Kvik
    • Trendspanarnas favorit! Soffbordet Shanghai från Mio
    • 11 snygga kaminer
    • Boråstapeter lanserar tapetkollektionen Anno – Stilhistoria som hänför
    • IKEA:s nya kollektion Nipprig i begränsad upplaga
    • Bohuslänska hus design Gert Wingård
    • Lyx vs budget – Klassiska adventsljusstaken Flugan
    • Nya porslinsserien “Taste” från Duka home
    • Ljuvlig 20-tals lägenhet med bevarade detaljer
    • Vacker sekelskifteslägenhet med vackra detaljer
    • IKEA:s nya vårkollektion Stockholm
    • IKEA lanserar kollektionen förändring. Framtagen av risstrån för bättre luft.
    • 7 snygga värmande braskaminer
    • Trendspaning – Hur ska vi inreda med växter under 2017?
    • DIY – Gör dina egna läderhandtag
    • Ovanligt vacker 30-tals lägenhet
  • Inredningsbloggar vi följer

    • Designworld
    • Nordingården
    • Trendenser



© 2014 Trendspanarna.nu - Levererad av Majako AB, E-handel och app utvecklare

Flerspråkig WordPress med WPML